1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Telefon: (0472) 215 79 42

Kalite Ve Güvenin Eseri

ÇEVRE VE HAZIR BETON

HAZIR BETON SEKTÖRÜ VE ÇEVRE UYGULAMALARI
Türkiye Hazır Beton Birliği, üyesi olan hazır beton üreticisi firmaların yalnızca teknik yeterlilik ve standardizasyon açısından değil, çevre kontrolü ve çevre sağlığı açısından da teşvik edilip, geliştirilmesini önemli hedeflerinden biri olarak görmektedir.

THBB Çevre Komitesi tarafından Avrupa Hazır Beton Birliği çevre uygulamaları paralelinde hazırlanarak yayınlanan "Hazır Beton Sektöründe Çevre Uygulamaları" ile "Çevre Sağlığı Denetim Listesi" kitapçıkları, Birlik üyesi hazır beton tesislerindeki çevre uygulamalarına kılavuz olması ve Birlik tarafından yapılacak denetimlerde esas alınması amacıyla yapılmış çalışmalardır. Türkiye Hazır Beton Birliği'ne üyelik başvurusunda bulunan firmaların tesis uygunluk incelemeleri yapılırken, firmanın çevre sağlığı ve kontrolüne yaklaşımı da özellikle dikkate alınmakta, eksiklikler varsa, bir an önce giderilmesi talep edilmektedir.

 

Türkiye Hazır Beton Birliği - 1. Yeşil Nokta Çevre Yarışması

 
Türkiye Hazır Beton Birliği'nin hazır beton sektöründe, doğal ve kentsel çevreyle uyumlu üretim ve hizmetin teşviki amacıyla düzenlediği 1. Yeşil Nokta Çevre Yarışması'nın Ödülleri 27 Şubat 1998 tarihinde İstanbul'da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.  Törene İstanbul Eski Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdem Saker, Gemlik Eski Kaymakamı Şener Can, Gemlik Belediyesi Eski Başkanı Nurettin Avcı, Burhaniye Belediyesi Eski Başkanı Necdet Uysal, Samsun Kutlukent Belediyesi Eski Başkanı Şakir Özon ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Eski Başkanı Ayduk Çelenk'in yanısıra, resmi kuruluşlar, belediyeler, hazır beton firmaları, inşaat şirketleri, üniversiteler, çevre kuruluşları ve basından 300'ü aşkın davetli katıldı. Tören, geceye katılan sanatçı Leman Sam'ın konseriyle daha da renklendi. Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Eski Başkanı Avni Çomu, THBB Çevre Komitesi Eski Başkanı Mehmet Kozikoğlu, Çekül Vakfı Başkanı ve Yeşil Nokta Çevre Yarışması Jürisi Eski Üyesi Prof. Dr. Metin Sözen'in yaptığı konuşmaların ardından 13 tesisin temsilcilerine ödülleri takdim edildi. Tören tesislerin çeşitli görüntülerinin yer aldığı bir slayt gösterimiyle son buldu.

Yarışma Nasıl Gerçekleşti?

İlk duyuruları Mayıs 1997'de yapılan ve THBB'ne üye 37 hazır beton tesisinin başvurduğu yarışmada, üç aşamalı bir seçme programı öngörüldü. İlk aşamada, tüm tesisler uzmanlarca ziyaret edilip, denetlenerek, dört ana kritere göre değerlendirme yapıldı.
Bunlar;

-THBB Çevre Denetim Listesi'nde yer alan teknik konular,
-Emisyon izni,
-THBB Kalite Güvence Sistemi Belgesi,
-Tesisin Estetik ve Görsel Peyzaj Durumu,şeklinde sıralanıyordu.

THBB Çevre Denetim Listesi'nde yeralan tesisin doğal çevreyle uyumu, hava kalitesinin korunması, gürültü ve vibrasyon konusundaki çalışmalar, atık su kontrolü, yağ ve kimyasal madde kontrolü, çöp ve katı atık kontrolü gibi konulardaki denetimler, değerlendirmelerin ağırlıklı noktasını oluşturdu. İstanbul, İzmit, Bursa, Kayseri, Ankara, Antalya, İskenderun, Samsun, Lüleburgaz, ve Tekirdağ'dan tesislerin katıldığı yarışmanın söz konusu ilk değerlendirmeleri Ferruh Karakule, Şafak Özsoy, Galip Tekiner ve Selçuk Erbakan'dan oluşan THBB Çevre Alt Komitesi tarafından, üç ay boyunca 10 bin km'nin üzerinde yol katedilerek gerçekleştirildi. İkinci aşamada, bu değerlendirmeler, Çevre Komitesi Başkanlık Divanı'na sunuldu. Avni Çomu (THBB Yönetim Kurulu Eski Başkanı), Mehmet Kozikoğlu (THBB Çevre Komitesi Eski Başkanı), Cemil Ersan Çelik (Çevre Komitesi Başkanlık Divanı Eski Üyesi) ve Necip Terzibaşıoğlu'ndan (Çevre Komitesi Başkanlık Divanı Eski Üyesi) oluşan Çevre Komitesi Başkanlık Divanı'nın da gerekli inceleme ve görüşmelerde bulunmasıyla üçüncü ve son değerlendirme aşamasına gelindi.
Bu son aşama, Büyük Jüri'nin yapacağı nihai seçmeleri kapsıyordu; THBB Yönetim Kurulu ve Çevre Komitesi Başkanlık Divanı üyelerinin yanısıra, Prof. Dr. Ekrem Ekinci (İTÜ), Prof. Dr. Günay Kocasoy (B.Ü.) Prof. Dr. Metin Sözen (Çekül Vakfı Başkanı) ve Prof. Dr. Ulviye Yücelik Özer'den (Uludağ Ü.) oluşan Büyük Jüri, son değerlendirme toplantısında, 16 hazır beton tesisine "Yeşil Nokta Çevre Ödülü" verilmesini kararlaştırdı. Gerek tesisleri denetleyen uzmanların, gerekse değerlendirmelerde bulunan Birlik temsilcisi ve üniversite öğretim üyelerini ortak kanısı, yarışmaya katılan hemen tüm tesislerin başarılı olduğu ve seçim yapmanın hiç de kolay olmadığı şeklindeydi.

Türkiye Hazır Beton Birliği 1. Yeşil Nokta Çevre Yarışması'nda Ödül Alan Tesisler

ImageA / Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülleri

Yarışmaya katılan tüm tesisler arasında en başarılı tesisler olarak görülüp, en yüksek puanları alan ve Haziran 1998'de Portekiz' de düzenlenen 12. Avrupa Hazır Beton Kongresi kapsamındaki Uluslararası Çevre Yarışması'nda ülkemizi temsil eden tesisler şu şekilde sıralanıyor.

Ödül Alanlar:


1. Bursa Beton - Yalova Tesisi
2. Batı Beton - Çiğli Tesisi
3. Set Beton - Antalya Tesisi

B / Yeşil Nokta Çevre Ödülleri

Yarışmada, değerlendirme ölçütlerine göre başarılı görülerek, Yeşil Nokta Çevre Ödülü verilen tesisler, aldıkları puana göre şöyle sıralanıyor.

Ödül Alanlar :

1. Bursa Beton - Gemlik Tesisi
2. Nuh Beton - Kartal Tesisi
3. Çimbeton - Çiğle Tesisi
4. Set Beton - Gebze Tesisi
5. Nuh Beton - Yalova Tesisi
6. Ünye Çimento - Samsun Tesisi
7. Batı Beton - Aliağa Tesisi
8. Lafarge - Antalya Tesisi
9. Baştaş - Ankara Batıkent Tesisi
10. Nuh Beton - İzmit Tesisi
11. Çimbeton - Burhaniye Tesisi
12. Betonsa - İzmir Güzelbahçe Tesisi
13. Lafarge Ekmel - Zeytinburnu Tesisi

 

  Türkiye Hazır Beton Birliği - 2. Yeşil Nokta Çevre Yarışması

ImageTürkiye Hazır Beton Birliği'nin hazır beton sektöründe, doğal ve kentsel çevreyle uyumlu üretim ve hizmetin teşviki amacıyla düzenlediği "Yeşil Nokta Çevre Yarışması"nın ikincisi Temmuz - Aralık 2000 tarihlerinde gerçekleştirildi. Yeşil Nokta Çevre Yarışması seçmelerinde, katılan hazır beton tesislerinin kuşkusuz sadece temizliği, estetik görünümü ve yeşillendirilmiş olması gözönünde bulundurulmadı.

Türkiye Hazır Beton Birliği Çevre Denetim Listesi'nde yer alan ayrıntılı çevre kontrolü unsurlarının yanı sıra, tesisin Kalite Güvence Sistemi'ne dahil olup olmaması, emisyon izni, geri dönüşüm sistemleri gibi hususlar da, tesis denetimlerinde dikkate alındı.

15 üye firmadan 32 hazır beton tesisinin katıldığı 2. Yeşil Nokta Çevre Yarışması'nın ilk değerlendirmesi, Çevre Komitesi ve Türkiye Hazır Beton Birliği'nin ilgili birim elemanlarından oluşan Çevre Denetim Komitesi tarafından yapıldı. Aday tesislerin tek tek ziyaret edilerek, değerlendirme ölçütlerine uygunluğunun saptandığı bu ilk aşamanın sonuçları daha sonra Çevre Komitesi Başkanlık Divanı'na sunuldu.

Çevre Komitesi Başkanlık Divanı, bu sonuçları dikkate alarak değerlendirmede bulundu ve 10 tesise Yeşil Nokta Çevre Teşvik Ödülü, 9 tesise Yeşil Nokta Çevre Ödülü, 3 tesise de Yeşil Nokta Uluslarararası Çevre Temsil Ödülü verilmesine karar verdi. Şubat 2001'de düzenlenen törenle ödüller sahiplerine verildi.

Türkiye Hazır Beton Birliği 2. Yeşil Nokta Çevre Yarışması'nda Ödül Alan Tesisler


ImageA / Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülleri

Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülü alan üç tesis, Haziran 2001'de Almanya'da yapılan 13. Avrupa Hazır Beton Kongresi'nde ülkemizi temsil etti.


Ödül Alanlar:

Image Adana Çimento Sanayi A.Ş.
Merkez Hazır Beton Tesisi
Image Betonsa
Orhanlı Hazır Beton Tesisi
Image Bursa Beton San ve Tic A.Ş.
Görükle Hazır Beton Tesisi

 

B / Yeşil Nokta Çevre Ödülleri

Ödül Alanlar :
 
Batı Anadolu Çimento Sanayi AŞ / Çiğli Hazır Beton Tesisi
Betonsa / Büyükkarıştıran Hazır Beton Tesisi
Bursa Beton San ve Tic AŞ / Taşköprü Hazır Beton Tesisi
Çimbeton San ve Tic AŞ / Manisa Hazır Beton Tesisi
Kibsaş Beton San ve Tic AŞ / Bursa Hazır Beton Tesisi
Nuh Beton AŞ / Büyükbakkalköy Hazır Beton Tesisi
Set Beton Madencilik San ve Tic AŞ / Bursa Hazır Beton Tesisi
TBS - Taşıma Beton San ve Tic AŞ / Dudullu Hazır Beton Tesisi
Ünye Çimento San ve Tic AŞ / Çayeli Limanköy Hazır Beton Tesisi

C / Yeşil Nokta Çevre Teşvik Ödülleri


Ödül Alanlar :
 
Baştaş Hazır Beton San ve Tic AŞ / Batıkent Hazır Beton Tesisi
Batı Anadolu Çimento Sanayi AŞ / Salihli Hazır Beton Tesisi
Çimbeton San ve Tic AŞ/Akhisar Hazır Beton Tesisi
Evren Hazır Beton AŞ / Ankara Merkez Tesisi
Konya Çimento Sanayi AŞ / Alanya Hazır Beton Tesisi
Lafarge Beton AŞ / Ümraniye Hazır Beton Tesisi
Nuh Beton AŞ / İzmit Hazır Beton Tesisi
Nuh Beton AŞ / Orhanlı Hazır Beton Tesisi
Oysa Niğde Çimento San ve Tic AŞ / Karaman Hazır Beton Tesisi
Set Beton Madencilik San ve Tic AŞ / Ayazağa Hazır Beton Tesisi

 


Türkiye Hazır Beton Birliği - 3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)'nin hazır beton sektöründe, doğa ve kentsel çevreyle uyumlu üretim ve hizmetin teşviki amacıyla düzenlediği ‘‘3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’’nı kazanan üç hazır beton tesisi, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından Çevre Ödülü ile ödüllendirildi.
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından düzenlenen ‘‘3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’’na katılan Betonsa’nın Edremit Tesisi, Nuh Beton’un Tuzla Tesisi ve Onur Beton’un Hadımköy Tesisi yapılan denetimlerin sonunda ‘’3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü’’nü almaya hak kazandılar.

Bu ödülün yanısıra ‘’3. Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülü’’ alan tesisler, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından 8 Haziran 2007 tarihinde İspanya Seville’de Türkiye’yi temsil ederek Çevre Ödülü aldılar.
‘‘3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’’ seçmelerinde, yarışmaya katılan hazır beton tesislerinin sadece temizliği, estetik görünümü ve yeşillendirilmiş olması gözönünde bulundurulmadı. THBB Çevre Denetim Listesi'nde yeralan hava kalitesinin korunması, gürültü, atık su kontrolü; akaryakıt, yağ ve kimyasal madde yönetimi; katı atık yönetimi ve trafik yönetimi gibi ayrıntılı çevre kontrolü unsurlarının yanısıra tesisin Kalite Güvence Sistemi (KGS)'ne dahil olup olmaması, toz emisyon izni, geri dönüşüm sistemleri gibi hususlar tesis denetimlerinde dikkate alındı. Tesisler oluşturulan denetim ekipleri tarafından ziyaret edildi ve incelemelerde bulunuldu. Hazırlanan raporlar, Türkiye Hazır Beton Birliği Çevre Komitesi tarafından değerlendirilerek kazanan tesisler belirlendi.

3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü & Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) Çevre Ödülü'nü Kazanan Tesisler

’3. Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülü’’ alan tesisler, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından 8 Haziran 2007 tarihinde İspanya Seville’de Türkiye’yi temsil ederek Çevre Ödülü aldılar.

 

 

 

Betonsa 
Edremit Hazır Beton Tesisi
Nuh Beton A.Ş. 
Tuzla Hazır Beton Tesisi
Onur İnş. Malz. San. ve Tic. A.Ş.
Hadımköy Hazır Beton Tesisi

Ünlü Sözler

Konusmak ihtiyac olabilir, ama susmak bir sanattir…