1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Telefon: (0472) 215 79 42

Kalite Ve Güvenin Eseri

SU GEÇİRGEN BETONLAR 

Faydaları

A) Çevresel Faydaları
a. Yağmur suyunu en ekonomik ve en çevreci şekilde uzaklaştırır.  
b. Yerel su seviyesini korur.
c. Taşkınları engeller
d. Motor yağı gibi akıntıtların bünyesinde bakterilerle bozulmasını sağlar
e. Isı ada etkisini azaltır
f. Park yerlerinde ağaç köklerini hava su almasını sağlar
B) Suyun göllenmesi ve gece görüşünün daha iyi olmasını sağlar. Fren mesafesi kısadır. Su kızaklaması oluşmaz. Kar daha kolay erir. Yağmur hızlı bir şekilde süzülür. Aracınıza konforlu bir şekilde ulaşırsınız.
C) Yağmur suyunun ekonomik bir şekilde atılmasını sağlar. Drenaj sistemi kurmak gerekmez.
D) Dayanıklıdır ve uzun seneler hizmet verir.
E) Büzülmesi az olduğu için derzlere gerek kalmayabilir. 
F) Mühendislik Özelikleri

Taze Beton Özelikleri

Geleneksel betona göre karışım daha kuru kıvamdadır. Kıvamı genelde 2cm in altınadır 5cm e kadar kullanılabilir. Yerleştirildiğinde agregalar kentlenir ve karaktersitik açık bir matris oluşturur.
Kalite kontrol için birim ağırlık veya hacim yoğunluğu taze betonun tercih edilen ölçüm methodudur. Örneğin çökme ölçümü çok anlamlı değildir. Ayrıca numune alımı da çok zordur, çünkü saha gerçekleşen sıkışmayı uygulamak çok zordur ve dayanım özelikle boşluk oranına bağlıdır. Birim ağırlıkları genelikle geleneksel betonun %70 i civarındadır. 
Betonun işlenebilme süresi geçirgen betonlarda dah kısadır.Genlikle bir saat içerisinde yerleştirilmesi tavsiye edilir.  Priz gecikticilerle bu sure daha da uzatılabilir. 

Sertleşmiş Beton Özelikleri

Birim Hacim Ağırlık ve Boşluk

Geçirgen betonun birim hakim ağırlığı kullanılan malzemelerin özeliklerine, karışım oranlarına ve yerleştirmede kullanılan sıkıştırma yöntemine göre değişir (Genellikle 1600 kg/m³ -2000 kg/m³ arasındadır.) 125mm kalınlığındaki bir beton plaka ilk yağış olan 25mm nin tamamını boşluklarında tutabilecektir. Bu da genelde bir sağanakta ilk beklenen yağış miktarı kadardır.  150mm kalınlığında ve altında geçşrgen bir kırmataş tabakası olan geçirgen betonda bu miktar 75mm  ye kadar çıkabilir.

Geçirgenlik

Geçirgen betonda elde edilen tipik geçirgenlik değerleri 120 L/m²/dakika ve  320 L/m²/dakika arasında hatta  700 L/m²/dakika geçirgenliğinde olabilmektedir. Laboratuvar ortamında daha yüksek geçirgenlikler de ölçülmüştür. 

Basınç Dayanımı

Geçirgen betonların dayanımı 4MPa ile 30 MPa arasında değişebilmektedir. Bu dayanım uygulama çeşidine göre değişebilir. Tipik basınç dayanomı 20MPA civarındadır. Numune almadaki zorluklardan dolayı geçirgen betonda en doğru yerindeki dayanım vermektedir. Bu nedenle karotla dayanımı control edilebilir. 
Eğilme dayanımı
Eğilmede çekme dayanımları 1-4MPa civarındadır. 

Büzülme

Geçirgen betonda büzülme daha erken yaşta gerçekleşir. Malzeme ve sıkışma derecesine gore değişen oranlrad olmasına rağmen  0,002 değerleri ölçülmüştür. Malzemenin düşük pasta miktarı  muhtemel bir açıklama olabilir.Büzülmenin %50-80 ilk 10 gün içerisinde gerçekleşir. Bu düşük büzülme oranı nedeniyle geçirgen betonlarda derzlere gerek yoktur.

Ünlü Sözler

Sorunun kendinde olduğunu anlamayan insanlar, çözümü başkalarının huzurunu bozmakta bulur.